В течение на историята на цивилизациите се използва голямо многообразие от предмети като разменно и платежно средство.
Тези предмети, винаги вземани от природата, служат като мярка за стойност или еталон преди появата на монетите: ориз и дребни вещи в Китай, кучешки зъби в Нова Гвинея, парчета кварц в Гана, игрални плочки в Хонконг, мидени черупки в Индия, дискове от варовик на остров Ян (Микронезия), както и семена, сол, късове кехлибар, слонова кост или нефрит, използвани със същата цел. Тези предмети, които са в обръщение преди сеченето на монети, са примитивни парични форми – т.нар. стокови пари или протопари.
Преходът от стокови пари към използването на монети представлява първата голяма революция в паричните взаимоотношения на човека в хода на историята.
С появата на монетите преди три хиляди години в областта Лидия (днешна Турция) се ражда първата отворена и свободна пазарна система, което допринася за развитието на класическите средиземноморски цивилизации. Стойността на монетите в началото се определя от материала, от който са направени – обикновено злато или сребро. Тези монети са с вътрешноприсъща стойност, тоест имат стойност сами по себе си. С появата на книжните пари обаче стойността на парите става относителна. Това означава, че се определя от гаранция, свързана не със стойността на банкнотата или монетата като физически предмет, а с резервите от благородни материали като златото и среброто, реално притежавани от една държава.
От книжните към дигиталните пари
Според съществуващи исторически източници, китайците са тези, които изобретяват хартията и печатането, както и първите използвали книжни пари (през IX век). Това е втората повратна точка в еволюцията на парите. Стойността на банкнотите е гарантирана от златото и среброто на китайската държава.
В Европа книжните пари влизат в обръщение през XVI век и стойността им също зависи от златните депозити, които притежава всяка страна. Началото на европейското Възраждане и индустриалната революция полагат основите на капиталистическата система. Възникват националните банки, имащи за задача да емитират всекидневно използваните в търговията пари. Освен това се утвърждава система на книжните пари, която постепенно ще преобрази социалната организация и ще измести икономическата мощ от владеенето на земя към притежаването на акции и борсови ценни книжа. В настоящето повечето страни имат собствена парична система и печатат свои пари. Паричната стойност на банкнотите е постановена от правителството на всяка страна и се контролира от специален финансов орган, какъвто е Централната банка.
Технологичната революция, на която сме свидетели в наши дни, променя отношенията ни с парите и се смята за третата голяма революция в историята на парите. Съвременните технологии променят начините на получаване и използване на парите и създават нова икономическа система. Дигиталните пари във вид на битове и байтове ще са парите на бъдещето. Много е вероятно парите да изгубят съществената си форма, за да се превърнат в нещо изцяло виртуално. В ерата на електронните пари, монетите и банкнотите ще станат част от миналото.
Колекционерската стойност
Голямото разнообразие от монети и банкноти в света превръща колекционирането им оригинален, приятен и забавен начин да се запознаем по-задълбочено с тяхната история. Монетите и банкнотите търпят развитие, губят относителната си стойност, престават да се произвеждат и се заменят с други. Но с течение на времето заживяват нов живот като ценни предмети в света на колекционерството. Изведнъж цветовете, формите, размерите и отпечатаните образи, които ги идентифицират, засияват с един почти свещен ореол, сякаш чрез тях можем да усетим пулса на търговските сделки на всички времена.
Каквото и да се случва с парите и каквото и да е развитието им, монетите и банкнотите на различните страни в света ще останат в паметта ни като част от наследство, свързано с личната и колективната ни история като човешки същества.
Хората, които колекционират монети – обикновено като хоби, се наричат нумизмати. Нумизматиката е наука, която изучава историята на монетите и на платежните средства изобщо. Колекционерите на редки монети може да превърнат хобито си в доходоносен бизнес.